قالب وبلاگ قالب وبلاگ
اسلحه شکاری - تاریخچه اسلحه برنو
 
اسلحه شکاری
نمایش اسلحه ها
یکشنبه یازدهم اردیبهشت ۱۳۹۰ :: 16:28 ::  نويسنده : سیدمحمد موسوی
  در روز هفتم بهمن ماه ۱۳۰۹ (۲۷ ژانويه ۱۹۳۰) درپي يك بررسي طولاني، شاه وقت كه فرمانده كل نيروهاي مسلح بود موافقت كرد كه «ماوزر Mauser» ساخت آلمان پس از يك دوره آزمايش چندساله، تفنگ رسمي ارتش ايران شود. اين آزمايش روي ماوزرهاي «وي. زي ۲۴ ـ VZ » يعني ماوزر ساخت سال ۱۹۲۴ صورت گرفت و ستاد ارتش در سال ۱۹۳۴ (۱۳۱۳) به آن نمره قبولي داد. از آن پس ماوزر كه توليد انبوه آن از سال ۱۸۹۸ در «اوبرنادورف» آلمان آغاز شده بود و در طول جنگ جهاني اول به عنوان دقيقترين و خوشدست ترين تفنگ سبك بكار رفته بود جاي تفنگهاي روسي (ناگانت = نوغان) و انگليسي و ... را در ارتش ايران گرفت. اين تفنگ توسط دو برادر آلماني به نام هاي «پتر پل» و «ويلهلم» ماوزر Mauser Brothers براي ارتش آلمان ساخته شده بود. كارخانه ماوزر بعدا شعبه خود را در شهر «برنو» واقع در ايالت موراوياي چك اسلواكي داير كرد و دولت ايران كه مشتري كمپاني «اشكودا» بود ترجيح داد كه تفنگهاي ماوزر ساخت شهر برنو Brno را خريداري كند و از آن پس در ايران نام «برنو» بر تفنگهاي ماوزر گذارده شد كه پنج تير و تك تير بودند. از دهه ۱۹۴۰، ايران خود دست به ساختن برنو زد و آن را در كارخانه هاي تسليحات (معروف به مسلسل سازي واقع در نزديكي دوشان تپه).

تفنگ برنو در سه مدل كوتاه و بلند و متوسط ساخته مي‌شود. به تازگي در ايران جايگزين سلاح‌هاي شكاري گرديده‌است و به‌عنوان رايج ترين تفنگ شكاري گلوله زني استفاده مي‌شود. قيمت يك مدل كوتاه آلماني آن به ۲ ميليون تومان مي‌رسد. اين در حاليست كه در خارج از مرزهاي ايران، معادل آلماني و نيز يوگسلاوي آن فاقد چنين محبوبيتي هستند و قيمتي بين ۴۰۰ تا ۷۰۰ دلار آمريكا دارد.

تفنگ برنو پس از ورود به ايران در رديف سلاح‌هاي سازماني ارتش قرار گرفت امابا ورود تفنگ ام ۱ جاي خود را به اين تفنگ نيمه خودكار داد.اما همچنان جايگاه خود را در بين مردم و بخصوص عشاير لر حفظ نمود چرا كه به عقيده آنها برنو بهترين بوده و هست. دسترسي عشاير به اين سلاح بعد از شهريور ۱۳۲۰ و انحلال ارتش ايران در پي حمله متفقين صورت گرفت.
برنوهاي ساخت ۱۳۰۹ و ۱۳۱۷ از اهميت و قابليت‌هاي بالاتري برخوردار هستند اما مدلي قديمي تر از اين اسلحه وجود دارد كه نقش شاهيني در حال پرواز را برخود دارد كه ورود آن را به سال ۱۲۹۸ و توسط ميرزا كوچك خان نسبت مي‌دهند
آمار وبلاگ

  • کاربران آنلاین :

  • بازدیدها :

خدمات وبلاگ نویسان

 
 
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است |طراحی : پیچک
قالب وبلاگقالب وبلاگ